0505 495 4727 yusufbayalan@hotmail.com

Merhaba. Ben 16 yaşındayım. Şu an yaz tatilindeyiz, dolayısıyla evdeyim ve dışarıya çok az çıkıyorum. Bu daha çok düşünmeme neden oluyor.

Öncelikle sabah kalkmamdan itibaren yorgun, halsiz hiç uyumamış gibi hissediyorum ve gün içerisinde de agresif, mutsuz, inatçı, umutsuz, bıkmış, çaresiz hissediyorum.

Düşündüğümde bir çok sorunum var gibi geliyor .Yazsam sanki hiç bitmeyecek gibi. Ama önceliği buna veriyorum: Ben ailemden yetiştiriliş ile çok öz güvensizim. Kendime hiç bir alanda güvenmiyorum ve kendimi yetersiz değil de önemsiz hissediyorum.

Annem ne zaman kavga çıksa benimle ilgili bir sorun olsa beni suçlu gördü, beni hiç savunup korumadı. Ve bu yüzden ben de kendimi hiç koruyamıyorum. Bir tartışmada elim ayağım titriyor kendimi ifade edemiyorum. Öz güvenim resmen sıfır.

Biri benimle ilgili olumsuz bir şey söylediğinde eve gidince üzülüyor ya da ağlıyorum . Umutsuz, eksik ve suçlu hissediyorum. Kendimle ilgili olumlu bir şey düşünemiyorum resmen . Derslerde gayet başarılıyım. İlkokul dönemlerinden bu günlere kadar kompozisyonlarım ve ödevlerim hep çok beğenilirdi, hatta başka sınıflara bile okurlardı. Ama ben kendimi ifade edemiyorum, konuşamıyorum. Bildiğim bir soru olduğunda veya öğretmen fikir alışverişi yapmak isteyip yorum sorduğunda parmak kaldıramıyorum. Aklımda kuruyorum, yorum yapıyorum ve öğretmen daha sonrasında kendisi yorumladığında benimkiyle çoğu zaman aynı şeyleri düşünüyor ve benim anlatabilsem başarılı olacağımı biliyorum. Fakat herkes beni dinlediğinde kekeleyebiliyorum. Bütün bildiklerim uçuyor resmen. Birinin bana gülmesinden nefret ediyorum bu yüzden susmayı tercih ediyorum. 3 -4 arkadaşım dışında yeni arkadaşlık kurmaktan korkuyorum. Ve bu 3 arkadaşımı da resmen kısıtlıyorum, sadece biz birbirimize yeteriz diye. Yanımıza biri geldiğinde gitsin diye bekliyorum ve somurtuyorum. Sonra da diyorum “Neden yalnızım?”

Şimdi nasıl çıkılır ki bu problemin içinden? Kısacası bu sadece biri. Ben kendimi yorgun hissediyorum, gerçekten hiç bir şey yapmayıp öylece sürükleniyorum günlerce. Kendime güvenememek beni çok üzüyor gerçekten.

Tanıdıklarım bana inanmıyor. Ben öğretmen olmak istiyorum kesinlikle. Fakat bana sen böyle nasıl konuşacaksın anlatacaksın diyorlar. Ben okulun son haftasıydı galiba tahtada coğrafyadan sunum yaptım. İlk çıktığımda kekeledim heyecanlandım sonrada bir baktım bir şey olduğu yok rahatladım ve uzun uzun öğretmenle konuşa konuşa sunumumu yaptım. Bana sorular sordu ve güzel yorumlar yaptım. Arkadaşlarıma “Nasıl?” diye sordum. Aslında tüm sınıfa sordum.”En iyi sunumu sen yaptın?” diyenler oldu ve daha çok inandım kendime. Ve coğrafyacının en son sınavından sınıfın en yüksek notunu aldım. Sevdiğim, kendime inandığım ve çalıştığım zamanlarda ve sabırlı destekçi kararlı bir öğretmen karşısında yüksek not alabildim. Sınavlara gerçekten hiç çalışmadım bu sene ve kendimi saldım, son ders bi göz gezdirerek girdiğim sınavlara çoğu zaman iyi notlar aldım. Yani zeki olduğumun farkındayım, fakat daha fazlasını yapmak da istiyorum. Ama hemen hevesim gidiyor.

Beni destekleyen bir ailem bile yok. Hiç bir başarımı takdir etmediler ki. Ben ne yapacağım? Birinin onayını almadan bir şey yapamıyorum resmen. Kendime neden hiç inanmıyorum?

Bir psikyatriste gitmek istemiyorum çünkü anlatırken kesinlikle ağlarım ve odadan çıktığım anda gittiğim için pişman olurum ve kesinlikle tekrar gitmem.

Yazarken rahatladım. Ve kendi kendime yazarak da rahatlayabilirim bunu biliyorum. Denedim ama olmadı. Çok çekingen oldu. Yani demek istediğim, küçükken yazdığım günlükler, notlar hep annem ve ablam tarafından okunurdu. Bazen yakalardım, bazen fark ederdim. Yani bu yüzden okunabilir düşüncesiyle elim gitmiyorki. Ya da “Bunu okuyabilir, bunu yazmamalıyım.” diyerek yazamıyorum ve daha da geriliyorum.

Biliyorum daha çok sorunum var ve gogledan araştırdım “online psikolog” diye ve yazmaya karar verdim. Yardımcı olacak mısınız bilmiyorum ama en azından bunları burada kimse (yani ailem) okuyamaz diyerekten  yazdım ve biraz da olsa rahatlamak iyi geldi. Teşekkür ederim .


Merhaba.

Şimdilik sadece Özgüven Nedir? yazısını okumanızı tavsiye edebiliyorum. İlk fırsatta sorunuza cevap vermeye çalışacağım.