0505 495 4727 yusufbayalan@hotmail.com

Online psikolog desteği hakkında önemli yanılgılardan biri, destek veren uzmanların ücret talep etmediği düşüncesi. Hoş, bu durum sadece online psikolog desteği talep edenler için değil, pek çok psikolojik destek ihtiyacı içinde olanlar için geçerli bir beklenti.

Bunu kişisel deneyimlerimde çok net görüyorum. Mesela bazı insanlar, telefonumu arayıp görüşme yapmak istediklerini söylüyorlar. Ben de görüşme şartlarımı söyleyince, “Paralı mıydı? Pardon.” gibi ifadelerle tepki, veriyorlar. Veya e-mail adresime gönderilerinde ücretsiz destek talep ediyorlar. Oysa bu taleplere cevap vermek her zaman mümkün olmuyor.

Peki, online psikolog desteği neden ücretli?

Her şeyden evvel, psikolojik destek uzmanı olan kişi (psikolog, psikolojik danışman vb.) , profesyonel bir meslek sahibidir. Yani, geçimini büyük bir oranda işinden sağlıyordur. Tıpkı doktor, mühendis, avukat, temizlik görevlisi, yönetici asistanı gibi. Dolayısıyla, psikolojik destek uzmanı, yaptığı iş için zaman ve enerji harcıyor. Ve bunun doğal olarak karşılığını talep ediyor.

Online psikolog desteği de normal bir psikolojik danışmanlık süreci gibi işler. Uzman belirli gün ve saatini belirli bir kişiye ayırır. Yani zaman ve emek harcar.

Son olarak şunu ifade etmek isterim ki, bedelsiz bir şey talep etmek bana kalırsa çocuksu bir tavırdır. Ancak çocuklar, bedelsiz şekilde ihtiyaçlarını giderebilirler. Yetişkinlik, hayatın alma-verme dengesi üzerine kurulu olduğunu kabul etmek demektir aynı zamanda. Muhabbetle.